EBA Öğrenciye Şifre Verme

0
1602

EBA şifresini unutan değerli öğrencilerimiz için şifre yenileme yöntemini “EBA Öğrenci Şifremi Unuttum” yazımızda ayrıntılı bir şekilde anlatmıştık. Şimdi ise Sınıf Rehber Öğretmenlerimizin, öğrencilerin şifrelerini unutmaları durumunda ne yapmaları gerektiğini görseller eşliğinde adım adım anlatacağımız “EBA Öğrenciye Şifre Verme” yazımızla sizlerle birlikteyiz. EBA öğrenci şifresini yenileme yöntemini anlatmaya geçmeden önce EBA hakkında bilgi paylaşımında bulunalım. EBA(Eğitim Bilişim Ağı), Yenilik ve Eğitim Teknolojileri(YEĞİTEK)  Genel Müdürlüğü bünyesinde yürütülen çevirimiçi eğitim platformudur. İnternet ortamında bilgi paylaşımının hızla arttığı günümüzde bir kontrol mekanizması bulunmayan ve yanlış bilgiler içeren ders materyalleri yaygın bir şekilde kullanılmaya başlanmıştır. EBA, bu içeriklerin kontrolsüz bir şekilde kullanılmasını önlemekte ve tüm dersler için gerekli materyallerin bir çatı altında toplanmasını sağlamaktadır. EBA’da yer alan içerikler sadece YEĞİTEK uzmanları tarafından değil öğretmenler tarafından da geliştirilmektedir. Bu sayede EBA’daki içerikler sürekli kendini yenilemektedir. Bunun yanında öğretmenler ve öğrenciler başka bir kaynağa gerek kalmadan  ihtiyaç duydukları içeriğe en doğru biçimde ulaşabilirler. Yenilik ve Eğitim Teknolojileri (YEĞİTEK) Genel Müdürü Dinçer Ateş, EBA programının 3 yıl gibi kısa bir sürede dünyanın en büyük içerik portali haline geldiğini belirtmiştir.

EBA, bu özelliklerinin yanı sıra son yılların en önemli ve en büyük eğitim eğitim teknolojisi projesi olan FATİH (Fırsatları Arttırma ve Teknolojiyi İyileştirme Hareketi) projesinin en önemli bileşenidir. FATİH, projesi ile okullarımız etkileşimli tahtalara ve öğrencilerimiz tablet bilgisayarlara kavuşmuştur.  Fakat FATİH projesi sadece bir donanım projesi değildir. FATİH projesinde kullanılacak içeriklerde EBA tarafından sağlanmaktadır. EBA sadece ders içerikleri ve materyalleri barındırmakla kalmamaktadır. Öğretmen ve öğrencilere eğitim uygulamalar da sunulmaktadır. Bu uygulamalara verilebilecek en güzel örnek Etkileşimli Sınıf Yönetimi (ESY) V Sınıfı uygulamasıdır. Bu uygulama ile öğretmen tableti ile etkileşimli tahta ve öğrenci tabletleri bağlantı kurabilmektedir. Etkileşimli sınıf yönetimi uygulamasının yapılabilmesi için ilk olarak öğretmen tableti, öğrenci tableti ve etkileşimli tahtada V Sınıfı uygulamasının yüklü olması gerekmektedir. İkinci olarak öğrencilerin uygulamaya katılabilmesi için EBA şifrelerini bilmeleri gerekmektedir. Şimdi Sınıf Rehber Öğretmenlerimizin, öğrencilerin EBA şifresini unutmaları durumunda öğrencilere nasıl yeni şifre verecekleri konusunda bilgi vereceğiz.

EBA Şifresini Unutan Öğrenciye Yeni Şifre Nasıl Verilir?

Öğrencilerimizin EBA şifresini unutmaları durumunda yapmaları gereken Sınıf Rehber Öğretmenlerine başvurmaktır. Sınıf Rehber Öğretmenleri kendi EBA hesabı üzerinden öğrencilere yeni şifre verebilmektedir. Sınıf Rehber Öğretmenlerimizin, öğrencilerin EBA şifrelerini unutmaları durumunda yapmaları gerekenleri görseller eşliğinde adım adım anlatacağız:

1.Adım: EBA şifresini unutan öğrencilerimiz için Sınıf Rehber Öğretmenlerinin yapmaları gereken ilk iş EBA ana sayfasını açmaktır. Açılan sayfada “Giriş” bağlantısına tıklıyoruz.

eba-ogrenci-sifre-verme-1

2.Adım: Açılan sayfada “EBA Girişi” kısmından kullanıcı adı ve şifremizle EBA’ya giriş yapıyoruz.eba-ogrenci-sifre-verme-2

3.Adım: EBA hesabımıza giriş yaptık. Karşımıza gelen ekranda ismimizin üzerine gelip mousenin sol tuşu ile bir kez tıklıyoruz. Açılan menüden “Öğrenci Şifre” bağlantısını seçiyoruz.

eba-ogrenci-sifre-verme-4

4.Adım: Açılan sayfada aşağıda yer alan ekranı göreceğiz. Burada yapmamız gereken şifresini unutan öğrencinin T.C. Kimlik Numarasını yazıp şifre ver seçeneğine tıklamaktır. Sistem öğrenciye otomatik olarak yeni şifresini verecektir. EBA şifresini unutan öğrencinize yeni şifresini başarılı bir biçimde vermiş oldunuz.eba-ogrenci-sifre-verme-5

 

CEVAP VER