EBA Öğretmen Şifremi Unuttum

4
1200

EBA şifresini unutan siz değerli öğretmenlerimizle şifrenizi yenileme yöntemini görseller eşliğinde anlatacağımız EBA şifremi unuttum yazımızla birlikteyiz. EBA şifrenizi yenileme yöntemini anlatmaya geçmeden önce EBA hakkında bilgi paylaşımında bulunalım. EBA(Eğitim Bilişim Ağı), Yenilik ve Eğitim Teknolojileri(YEĞİTEK)  Genel Müdürlüğü bünyesinde yürütülen çevirimiçi eğitim platformudur. İnternet ortamında bilgi paylaşımının hızla arttığı günümüzde bir kontrol mekanizması bulunmayan ve yanlış bilgiler içeren ders materyalleri yaygın bir şekilde kullanılmaya başlanmıştır. EBA, bu içeriklerin kontrolsüz bir şekilde kullanılmasını önlemekte ve tüm dersler için gerekli materyallerin bir çatı altında toplanmasını sağlamaktadır. EBA’da yer alan içerikler sadece YEĞİTEK uzmanları tarafından değil öğretmenler tarafından da geliştirilmektedir. Bu sayede EBA’daki içerikler sürekli kendini yenilemektedir. Bunun yanında öğretmenler ve öğrenciler başka bir kaynağa gerek kalmadan  ihtiyaç duydukları içeriğe en doğru biçimde ulaşabilirler. Yenilik ve Eğitim Teknolojileri (YEĞİTEK) Genel Müdürü Dinçer Ateş, EBA programının 3 yıl gibi kısa bir sürede dünyanın en büyük içerik portali haline geldiğini belirtmiştir.

EBA, bu özelliklerinin yanı sıra son yılların en önemli ve en büyük eğitim eğitim teknolojisi projesi olan FATİH (Fırsatları Arttırma ve Teknolojiyi İyileştirme Hareketi) projesinin en önemli bileşenidir. FATİH, projesi ile okullarımız etkileşimli tahtalara ve öğrencilerimiz tablet bilgisayarlara kavuşmuştur.  Fakat FATİH projesi sadece bir donanım projesi değildir. FATİH projesinde kullanılacak içeriklerde EBA tarafından sağlanmaktadır. EBA sadece ders içerikleri ve materyalleri barındırmakla kalmamaktadır. Öğretmen ve öğrencilere eğitim uygulamalar da sunulmaktadır. Bu uygulamalara verilebilecek en güzel örnek Etkileşimli Sınıf Yönetimi (ESY) V Sınıfı uygulamasıdır. Bu uygulama ile öğretmen tableti ile etkileşimli tahta ve öğrenci tabletleri bağlantı kurabilmektedir. Etkileşimli sınıf yönetimi uygulamasının yapılabilmesi için ilk olarak öğretmen tableti, öğrenci tableti ve etkileşimli tahtada V Sınıfı uygulamasının yüklü olması gerekmektedir. İkinci olarak öğrencilerin uygulamaya katılabilmesi için EBA şifrelerini bilmeleri gerekmektedir. Şimdi öğretmenlerimizin EBA şifrelerini unutmaları durumunda ne yapmaları gerektiği konusunda bilgi vereceğiz.

EBA Öğretmen Şifremi Unuttum Ne Yapmalıyım?

Öğretmenlerimizin EBA şifrelerini unutmaları durumunda yapmaları gerekenleri görseller eşliğinde adım adım anlatacağız:

1.Adım: EBA şifresini unutan öğretmenlerimizin yapmaları gereken ilk iş EBA ana sayfasını açmaktır. Açılan sayfada “Giriş” bağlantısına tıklıyoruz.

eba-ogretmen-sifremi-unuttum-1

2.Adım: Açılan EBA giriş ekranında yeni şifre alabilmek için “MEBBİS Girişi” bağlantısına tıklıyoruz.

eba-ogretmen-sifremi-unuttum-2

3.Adım: Açılan sayfada sırası ile Giriş Kodu, Mebbis Kullanıcı Adı ve Mebbis Şifremizi yazıyoruz. “Giriş” butonuna tıklıyoruz.

eba-ogretmen-sifremi-unuttum-3

4.Adım:Karşımıza gelen EBA Şifre Oluşturma Ekranında yeni şifremizi iki kez yazıp “Şifre Oluştur” bağlantısına tıklıyoruz.

eba-ogretmen-sifremi-unuttum-4

5.Adım: EBA şifrenizin başarı ile yenilendiğini gösteren aşağıdaki ekran görüntüsü ile karşılaşıyoruz. (Bundan sonraki EBA ziyaretlerimizde EBA giriş ekranında MEBBİS Girişinden değil EBA Girişi kısmından giriş yapabiliriz.)

eba-ogretmen-sifremi-unuttum-5

4 YORUMLAR

    • Değerli sifremiunuttum.org ziyaretçisi Seçil Hanım, yazımızda da belirttiğimiz üzere şifrenizi yeniledikten sonra “EBA Girişi” kısmından kullanıcı adınız ve şifrenizle giriş yapabilirsiniz. Mebbis girişini yalnızca şifrenizi unutmanız durumunda kullanabilirsiniz.

  1. Meraba. Mebbis şifre mi biliyorum doğrudan mebbis e girebiliyorum. Fakat eba ya mebbis giris ile giremiyorum önceden eba sifresi oluşturmuştm sifre olustur demistim o şifreyi unuttuğum için eba giris ile de giremiyorum nasıl temin edebilirim ne yapmaliyim

    • Merhaba, Mebbis şifrenizi biliyorsanız EBA’ya giriş yapıp “MEBBİS Girişi” kısmına tıklayarak MEBBİS kullanıcı adınız ve şifrenizle giriş yapıp yeni EBA şifrenizi oluşturabilirsiniz. Eğer MEBBİS şifrenizde bir sıkıntı varsa sitemizde yer alan MEBBİS Şifremi unuttum yazımızdan faydalanabilirsiniz. İyi Günler…

CEVAP VER