Mebbis Şifremi Unuttum

4
1037

Mebbis şifremi unuttum diyen siz değerli eğitimciler için bir yazımızda daha birlikteyiz. Mebbis şifremizi unutmamız durumunda yapmamız gerekenleri anlatmaya başlamadan önce Mebbis hakkında biraz bilgi verelim. MEBBİS, Milli Eğitim Bakanlığı Bilişim Sistemleri’nin kısaltılmış halidir. Mebbis içerisinde bulunan elektronik uygulamalar sayesinde eğitimciler ihtiyaç duydukları işlemleri internet ortamında gerçekleştirebilirler. Mebbis modülü içinde Aday Performans Değerlendirme, Başvuru İşlemleri, Hizmet İçi Eğitim Modülü, Kişisel Bilgiler Modülü, Kurum Standartları, Performans Yönetim Sistemi, Sınav İşlemleri Modülü ve TDS Modülü başlıkları bulunur ve kullanıcılar buradan elektronik işlem yapmak istedikleri başlığı seçebilirler. Öğretmenler, MEBBİS(Milli Eğitim Bakanlığı Bilişim Sistemleri) Kişisel Bilgiler Modülü ile kendileri ile ilgili bilgileri (derece, kademe, zorunlu hizmet durumu, hizmet süresi, hizmet puanı, iletişim bilgileri vb.) internet üzerinden her an takip edebilirler. Bunun yanında Sınav İşlemleri Modülü ile istekleri durumunda Mebbis üzerinden sınav görevi talep edebilirler. Milli Eğitim Bakanlığı personelleri, Mebbis sisteminden tayin isteğinde bulunabilirler. MEBBİS (Milli Eğitim Bakanlığı Bilişim Sistemleri) şifremiz internet ortamında işlemlerimizi gerçekleştirebilmemiz açısından oldukça önemlidir. Şimdi Mebbis şifremizi unutmamız durumunda yapmamız gerekenleri adım adım resimler eşliğinde anlatacağız.

MEBBİS ŞİFREMİ UNUTTUM NE YAPMALIYIM?

1.ADIM: Mebbis şifremizi unutmamız durumunda yapmamız gereken ilk iş Mebbis ana sayfasını açmaktır. Mebbis ana sayfasını açtığımızda karşımıza aşağıda yer alan sayfa  gelmektedir. Bu sayfada “Şifremi Unuttum” seçeneğine tıklıyoruz.

mebbis-sifremi-unuttum-1

2.ADIM: Açılan sayfada aşağıdaki resimde gördüğümüz gibi boş bırakılan alanları doğru bir biçimde doldurmamız istenmektedir. Bizden istenilen bilgileri doğru bir biçimde doldurduktan sonra sorgula seçeneğine tıklıyoruz.(Bu aşamada Mebbis bilgilerimizi doğruluyor.)

mebbis-sifremi-unuttum-2

3.ADIM: Karşımıza gelen sayfada Mebbis bilgilerimizi doğruladıktan sonra cep telefonumuza bir onay SMS kodu gönderiyor. Gönderilen SMS kodunu bizden istenilen süre içerisinde aşağıda gördüğümüz ekrana yazmamız isteniyor. Daha sonra ise yeni şifremizi belirliyoruz.  Mebbis’in tavsiye ettiği gibi büyük harf, küçük harf ve sayı kullandığımız, en az 6 en fazla 20 karakterden oluşan şifremizi iki kez yazıyoruz. “Güncelle” seçeneğine tıklıyoruz.

mebbis-sifremi-unuttum-3

4.ADIM: Mebbis şifremizi yenileme işlemimiz başarı ile tamamlanmıştır. Siz değerli eğitimcilerimize yardımcı olmaya çalıştık. Çalışmalarınızda başarılar diliyoruz.

mebbis-sifremi-unuttum-4

4 YORUMLAR

  1. Mebbis te kayıtlı cep telefonu numaramı artık kullanmıyorum. Bu nedenle sms kodu alamıyorum bu durumda ne yapmam gerekiyor? yardımcı olursanız sevinirim…

    • Bu durumda yapmanız gereken okul idaresine başvurmaktır. Okul idaresi mebbise kayıtlı bilgilerinizi, cep telefonu numaranız da dahil olmak üzere güncelleyebilir.

    • Cilt No, nüfus cüzdanınızın arka yüzünde bulunan 4 haneli sayıdır. Doğru bir şekilde girdiğiniz halde kabul edilmiyorsa sistemde bir hata vardır. Daha sonra tekrar deneyiniz veya okul idaresine başvurunuz.

CEVAP VER