ÖSYM Şifremi Unuttum

2
803

ÖSYM şifremi unuttum yazımızda siz değerli öğrencilerimizle birlikteyiz. Bu yazımızda ÖSYM şifrenizi unutmanız durumunda izlemeniz gereken yöntemi anlatacağız. Ancak yapmamız gerekenlere geçmeden önce ÖSYM hakkında biraz bilgi paylaşalım. ÖSYM, Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi’nin kısaltmasıdır. ÖSYM 1974 yılında kurulmuş olan bir devlet kurumudur. ÖSYM’nin merkezi Ankara’dadır. Bunun yanında ülkemizin hemen her şehrinde ÖSYM başvuru merkezleri bulunmaktadır. ÖSYM’nin varoluş amacı Yüksek Öğretim kurumlarına alınacak öğrencileri belirlemek ve tercih durumlarına göre yerleştirmektedir. ÖSYM’nin görevleri 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu’nun 10. Maddesinde şu şekilde belirlenmiştir:

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi, Yükseköğretim Kurulunun tespit ettiği esaslar çerçevesinde yükseköğretim kurumlarına öğrenci alınması amacıyla sınavları hazırlayan ve yapan, öğrenci isteklerini de göz önünde tutarak Yükseköğretim Kurulunun tespit ettiği esaslara göre değerlendiren, öğrenci adaylarının yükseköğretim kurumlarına yerleştirilmesini sağlayan ve bu faaliyetlerle ilgili araştırmalar ve diğer hizmetleri yapan Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı’na bağlı bir kuruluştur.

ÖSYM Şifremi Unuttum Ne Yapmalıyım?

ÖSYM şifrenizi unutmanız durumunda aşağıda görseller eşliğinde adım adım anlatacağımız yöntemi uygulayarak şifrenizi kolay bir şekilde yenileyebilirsiniz.

1.Adım: İlk olarak ÖSYM Aday İşlemleri Sistemi sayfasını açıyoruz. (Aşağıdaki resme tıklayarak ÖSYM Aday İşlemleri Sistemi sayfasına ulaşabilirsiniz.) Burada “SİSTEME GİRİŞ” butonuna tıklıyoruz.

osym-sifremi-unuttum-1

2.Adım: Karşımıza gelen “ADAY İŞLEMLERİ SİSTEMİ” başlıklı ekranda “Şifremi Unuttum” seçeneğine tıklıyoruz.

osym-sifremi-unuttum-2

3.Adım: Açılan sayfada şifremizi yenileyebilmek için tamamlamamız gereken aşamaları görüyüruz. Bunlardan birincisi “Kimlik No Kontrol” dür. “Kimlik No Kontrol” aşamasında boş bırakılan alanlara “T.C. Kimlik No” muzu ve “Güvenlik Kontrolü” için belirtilen karakterleri yazıp “İleri” butonuna tıklıyoruz.

osym-sifremi-unuttum-3

4.Adım: Bu aşamada “Kimlik Bilgisi Kontrol” başlığı altında karşımıza çıkan ekranda boş bırakılan alanlara Nüfus Cüzdan Seri ve Nüfus Cüzdan No’muzu yazıyoruz ve “İleri” butonuna tıklıyoruz.

osym-sifremi-unuttum-4

5.Adım: Bu aşamada ise “Güvenlik Sorusu Kontrol” başlığı altında karşımıza gelen ekranda daha önceden şifremizi oluştururken belirlediğimiz “Güvenlik Sorusu” nu görmekteyiz. Yapmamız gereken boş bırakılan “Güvenlik Sorusu Cevap” alanına bu soruya daha önce verdiğimiz cevabın aynısını  yazmaktır.  Cevabımızı yazdıktan sonra “Yeni Şifre Al” bağlantısına tıklıyoruz.

osym-sifremi-unuttum-5

6.Adım: Karşımıza gelen “Şifre Yenilendi” başlıklı ekranda şifremizin başarı ile oluşturulduğu mesajını görmekteyiz. Yeni şifremiz ÖSYM tarafından otomatik olarak verilmektedir. Bundan sonra sisteme ilk girişimizde ÖSYM tarafından otomatik olarak verilen bu şifreyi değiştirebiliriz. Umarız siz değerli öğrencilere yardımcı olabilmişizdir. Sifremiunuttum.org olarak tüm sınavlarda başarılar dileriz.

osym-sifremi-unuttum-6

2 YORUMLAR

  1. ÖSYM şifremi unuttum ve anlattığınız yöntem ile 5. Adıma kadar geldim ama güvenlik sorusuna verdiğim cevap kabul olmuyor, soruyu değiştirmek istiyorum ne yapmalıyım

    • Bahsettiğiniz güvenlik sorusu ÖSYM şifrenizi yapılandırırken şifrenizi unutmanız durumunda kullanmanız için sizin tarafınızdan belirlenmiş sorudur. Bu yüzden güvenlik sorusunu değiştiremezsiniz. Bir ÖSYM merkezine başvurarak şifrenizi yenileyebilirsiniz.

CEVAP VER