Windows 10 Şifremi Unuttum

0
714

Windows 10 şifremi unuttum diyen siz değerli bilgisayar kullanıcıları aşağıda görseller eşliğinde adım adım anlattığımız yöntemi uygulayarak Windows 10 şifrenizi kolayca yenileyebilirsiniz. Uygulamanız gereken yönteme geçmeden önce Windows 10 işletim sistemi hakkında biraz bilgi paylaşımında bulunalım. Bir önceki sürüm olan Windows 8 işletim sisteminden sonra Windows 9 beklenirken Microsoft Windows 10’u piyasaya sürdü. Bu hamle ile Microsoft şirketinin Windows 8 ile Windows 10 arasındaki farklılıklara vurgu yaptığı düşünülmektedir. Windows 10, Windows 8’e oranla daha kullanıcı dostu bir işletim sistemi gibi görünüyor. Windows 8 ile hayatımıza giren canlı kutucuklardan oluşan başlat menüsü Windows 10 ile güncellenerek hem görsellik hem de kullanışlılık taşımaktadır. Windows 8 ile konumu değişen arama satırı Windows 10 ile birlikte bilgisayar kullanıcılarının alışkın olduğu gibi başlat menüsündeki konumuna dönmüş görünüyor. Windows 8 işletim sisteminde kullanıcıların alışkın olmadığı ve hoşlanmadığı bir diğer durum uygulamaların tam ekranda çalışmasıydı. Windows 10 ile birlikte Microsoft bu ısrardan vazgeçerek kullanıcıların uygulamaları istediği boyutta çalıştırmasına izin vermektedir. Özetle Windows 10, Windows 7 gibi kullanıcı dostu Windows 8 gibi görselliğe sahip bir işletim sistemi diyebiliriz. Windows 10 sürümlerini kısaca şöyle tanıtabiliriz:

Windows 10 Home: Masaüstü veya mobil cihazlarda çalışmak üzere tasarlanmış bir Windows 10 sürümüdür. Ağırlıklı olarak ev kullanıcılarının günlük kişisel işlerini yapabilecekleri, kurumsal özellikleri barındırmayan bir sürümdür.

Windows 10 Pro: İş dünyasından daha çok küçük ve orta ölçekli kurumları hedef alan bir sürümdür. Windows 10 Home sürümündeki tüm özellikler ile birlikte ticari kurumlara hizmet edebilecek çeşitli uygulamalar da Windows 10 Pro’da bulunmaktadır.

Windows 10 Enterprise:  Tıpkı Windows 10 Pro gibi iş dünyası hedef alınmıştır. Windows 10 Pro’nun sunduğu  tüm hizmetler ile birlikte daha kapsamlı uygulamaları da bünyesinde barındıran bir sürümdür.

Windows 10 Education: Windows 10’un eğitim kurumlarının hizmetine sunduğu sürümüdür. Windows 10 Enterprise’tan farkı lisans türüdür.

Windows 10 Mobile:  Cep telefonları ve tabletler için tasarlanmıştır. Masaüstü ve dizüstü bilgisayarlarda Windows kullanıcılarının mobil teknolojilerde de Windows’u tercih etmeleri hedeflenmektedir.

Windows 10 Şifremi Unuttum Ne Yapmalıyım?

Tıpkı Google şirketinin android cihazlarda google şifresini kullandığı gibi Microsoft da Windows 10 işletim sisteminde kullanıcıyı Hotmail hesabı üzerinden tanımlamaktadır. Windows 10 şifremiz aslında cihazımızda tanımlı Hotmail hesabımızın şifresidir. Hotmail şifrenizi unutmanız durumunda yapmanız gerekenleri anlatan ilgili yazımıza buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER