Wireless Şifremi Unuttum

2
399

Wireless Şifremi Unuttum yazımızla siz değerli ziyaretçilerimizle birlikteyiz. Günümüz teknolojisinde artık neredeyse tüm modem modelleri Wireless özelliğine sahip olarak geliyor. Gelişen teknoloji ile lap-topların, tabletlerin ve akıllı telefonların kullanımı arttı. Böylece artık kablolu bağlantıdan çok kablosuz bağlantı kullanılmaya başlandı.Ancak çoğu kullanıcı için zaman zaman kâbusa dönen Wireless bağlantılarda oldukça fazla sorun yaşanıyor.Bu makalemizde kısa kısa Wireless şifresinin neden bilgisayar tarafından kabul edilmediği, ya da Wireless şifremi unuttum demeniz halinde neler yapılacağından bahsedeceğim.(Uygulayacağınız yöntem modem markanıza göre küçük farklılıklar gösterebilir.)

Wireless Şifremi Unuttum Ne Yapmalıyım?

Wireless şifrenizi unutmanız durumunda aşağıda anlatılan yöntemi adım adım uygulayarak wireless şifrenizi kolayca öğrenebilirsiniz:

1.Adım: Wireless şifremizi unutmamız durumunda yapmamız gereken ilk işlem wireless kullanmadan modemimize bağlanabilmektir. Bunu da ancak bir Ethernet kablosuyla yapabiliriz.

wireless-sifremi-unuttum-1

2.Adım: Bilgisayarımız ile modem arasında bağlantıyı kurduktan sonra, bilgisayarımızda internete erişim amaçlı kullandığımız web tarayıcımızda(örneğin Google Chrome, Safari vb.) adres satırına modemimizin ip adresini yazıyoruz. Modemimizin ip adresini biliyorsak sorun yok ama bilmiyorsak aşağıda tarif edeceğim yöntemi uygulamanız gerekecek.

a) Bilgisayarımızda ara kısmına “Çalıştır” yazıyoruz.

wireless-sifremi-unuttum-2b) Çalıştır’a tıklayıp açıyoruz. Açılan ekranda komut satırına aşağıdaki resimde olduğu gibi “cmd” yazıyoruz ve “Tamam” butonuna tıklıyoruz.

wireless-sifremi-unuttum-3

c) Karşımıza gelen siyah arka planlı ekranda komut satırına resimde olduğu gibi “ipconfig” yazıyoruz ve “Enter” tuşuna basıyoruz.

wireless-sifremi-unuttum-4

d) Şimdi karşımıza gelen ekranda “Default Gateway” (Varsayılan Ağ Geçidi) karşısında yazan sayılar modemimizin ip adresini vermektedir. Resimde görüldüğü gibi benim modemimin ip adresi 192.168.2.1 şeklindedir. Ancak bu ip adresi modem markasına göre değişmektedir. 192.168.1.1 ve 192.168.1.2 de en sık kullanılan modem arayüz ip adreslerindendir.

wireless-sifremi-unuttum-5

Modemimizin ip adresini öğrendik artık Wireless şifremi unuttum 3.Adıma geçebiliriz 🙂

3.Adım: Artık web tarayıcımızın adres satırına modemimizin ip adresini yazıp “Enter” tuşuna basabiliriz.

wireless-sifremi-unuttum-6

4.Adım: Karşımıza gelen ekranda “Kullanıcı Adı” ve “Şifre” soracak daha önceden belirlediğimiz kullanıcı adı ve şifremizi gireceğiz. Modem ayarlarına ilk kez giriyorsak bu alanları boş bırakarak geçebiliriz veya modemimizin üretici firmasından bilgi alabiliriz.

wireless-sifremi-unuttum-7

5.Adım: Artık modemimizin ara yüzüne ulaştık. Ekranın sol tarafında(bize göre) açılan menüde “Kablosuz” menüsü altında “Kablosuz Ağ Güvenlik Ayarları” seçeneğine tıkladığımızda artık Wireless Şifremiz karşımızda olacak.

wireless-sifremi-unuttum-8

2 YORUMLAR

  1. Değerli sifremiunuttum.org ziyaretçisi Ömer Bey, Wireless şifremi unuttum yazımızda belirttiğimiz üzre, izlenecek temel adımlar aynı olmakla birlikte, modem markasına göre modem ara yüzü ve menülerin konumları farklılık gösterebilir.

CEVAP VER